Haber

Ayvalı Barajı kurumak üzere

Ayvalı Barajı kurumak üzere

Kuraklığın etkileri Ayvalı Barajı’nda doluluk oranını düşürdü

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Ayvalı Barajı’nın suları, birkaç yıldır devam eden kuraklık nedeniyle suları çekilirken, baraj da kurumak üzere.

Kahramanmaraş’ta Erkenez Çayı üzerinde bulunan ve 1680 hektar alana sulama hizmeti veren, aynı zamanda 19 hektar içme suyu sağlayan Ayvalı Barajı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine göre Dulkadiroğlu ilçesinin sulama ve içme suyu açısından en değerli barajları arasında yer alan Ayvalı Barajı’nın doluluk oranı yaklaşık yüzde 10 olarak ölçüldü. Bu değer son yılların en düşük değeri olarak kaydedildi.

Son yıllarda dünya genelinde yaşanan düzensiz yağışlar tatlı su kaynaklarını olumsuz etkilemiş, kış mevsiminin kurak, yazın ise sıcak hava nedeniyle Ayvalı Barajı’ndaki su seviyesi önemli ölçüde düşmüştür.

Barajların doluluk oranı 16 Haziran itibarıyla yaklaşık yüzde 13 seviyesindeyken, metrelerce derinlikte suyla dolan alanlar bugün çöle dönüştü. Daha önce balık tutulan alanlar tamamen kururken, sulu alanlarda derinliğin oldukça azaldığı gözlendi.

Mahalle halkından Kemal Küçük ise, “Kaynaklar az, sular çekildi. Burada herkese kaynak bulmamız gerektiğini söyledim. Burada kaynak olmadığı için bahçem vardı, kurudu. Kaynak buraya gelirse su olmayacak. Eski kışlar gibi sert bir kış geçecek, “Her yer dolacak” dedi.

haber-dortyol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu