Teknoloji

Çernobil’in mutant kurtları geliştirdikleri bu özellik ile bilim dünyasını şaşırtıyor

Yeni araştırmalar, Çernobil Hariç Tutma Bölgesi’nde (CEZ) yaşayan kurt popülasyonunun, bölge dışındaki benzerlerinden genetik olarak farklı olduğunu gösteriyor. Bu değişikliklerin en çarpıcılarından biri, radyasyona maruz kalan solucanların, kanserden kurtulma şanslarını artıran koruyucu mutasyonlar geliştirmiş olmalarıdır.

1986’daki nükleer felaketin ardından bölge terk edildiğinden beri Ukrayna’nın CEZ’sinde kurt ve diğer hayvanların popülasyonlarında büyük bir artış yaşandı. Yaban hayatı, insanların yokluğunda kesintisiz olarak gelişme fırsatına sahipti. Ancak bu özgürlüğün tadını çıkarmak için hayvanların, insanların bölgeyi terk etmesine neden olan önemli radyasyon sorunuyla mücadele etmesi gerekiyordu.

Princeton Üniversitesi’nde evrimsel biyolog ve ekotoksikologdur. Cara Aşkhayvanların bu zorluklara nasıl dayanabildiğini anlamak için on yıldır Çernobil kurtları üzerinde çalışıyor.

Love ve meslektaşları 2014 yılında CEZ’e gittiler ve kansere neden olan radyasyona karşı tepkilerini anlamak için kurtlardan kan örnekleri aldılar. Kurtlardan bazılarına konumları ve radyasyona maruz kalma durumları hakkında bilgi toplamak için radyo tasmaları da takıldı. Love, yaptığı açıklamada, “Nerede olduklarına ve ne kadar radyasyona maruz kaldıklarına dair gerçek zamanlı ölçümler alıyoruz” dedi.

Araştırma CEZ’deki kurtların hayatları boyunca her gün yaşadıklarını ortaya çıkardı. 11,28 miliremden fazla radyasyona maruz kaldılargösterdi ve bu önlem, insan işçiler için yasal sınırın altı katından fazla.

Araştırmacılar ayrıca solucanların, kanser için radyasyon tedavisi alan hastalara benzer şekilde bağışıklık sistemlerini değiştirdiğini de belirledi. Genetik analizler kurtların genomunun bazı bölümlerinin Kansere karşı bir miktar direnç geliştirdiğini gösterir.

CEZ’de yaşayan yüzlerce yarı yabani köpek arasında da benzer bulgular görüldü. 2023 yılında bilim insanları Çernobil’deki başıboş köpeklerin genetik olarak dünyanın diğer yerlerinde yaşayan evcil köpeklerden farklı olduğunu buldu.

Love ve ekibinin keşfinin insan sağlığı üzerinde de etkileri olabilir. Aşk insanı bulur Kanserden kurtulma şansını artıran koruyucu mutasyonlartanımlamak için kullanmayı umuyor

Ne yazık ki, COVID-19 salgını ve Rusya ile devam eden savaş, Love ve grubunun CEZ’e dönmesini engelledi. Şu anda çalışmalarına devam edip etmeyecekleri veya ne zaman devam edebilecekleri bilinmiyor. Love, “Önceliğimiz oradaki insanları ve işbirlikçilerimizi mümkün olduğunca güvende tutmak” dedi.

Yeni araştırma geçen ay Seattle, Washington’daki Bütünleştirici ve Karşılaştırmalı Biyoloji Derneği’nin Yıllık Toplantısında sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu