Ekonomi

Çin, ‘Büyük Corona Salgını’na hazırlanıyor

Çin, Sıfır Kovid önlemlerini hızla kaldırdığı ve bazı uzmanların beklediğinden daha hızlı bir yeniden açılışı benimsediği için Covid olaylarında keskin bir artışla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor.

Çin’in Kovid danışmanlarından Zhang Wenhong, Caixin tarafından Salı günü yayınlanan bir yazıda, Sıfır Kovid siyasetinden ani ayrılmanın birçok insanı şaşırttığını ve enfeksiyonlarda artışın “kesinlikle kaçınılmaz” olduğunu yazdı. Diğer ülkelerin deneyimlerine atıfta bulunarak, ülkenin muhtemelen büyük bir ilk zirve ve ardından önemli ölçüde daha zayıf ikinci ve üçüncü dalgalar göreceğini yazdı.

Yorumlar, Çin’in kendisini üç yıldır izole eden Sıfır Kovid politikasının son kalıntısı olan geçen hafta neredeyse tüm virüs kısıtlamalarını kaldırmasının ardından geldi.

Hızlı bir şekilde yeniden açılması birçok Çinli gözlemciyi şaşırttı ve yetkililerin artan olaylarla ve sağlık sistemi üzerindeki kaçınılmaz baskıyla başa çıkmak için harekete geçmemesi nedeniyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin güçlü bir yolla karşı karşıya olduğu endişelerini artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu