Teknoloji

Darüşşafaka Robot Takımları başarıya doyamadı

Türkiye’de liselerin ortalarında ilk robot takımını kurarak alanında öncü olan ve başarısını katlayarak sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti Robot kadroları, hem lise hem de ortaokul düzeyindeki yarışlarda aldıkları ödüllerle başarılarını perçinlediler. .

 

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Robotex Uluslararası Ulusal Turnuvası’nda “Labirent Çözen Robot” kategorisinde Türkiye Şampiyonu olurken; “İskandinav Kızları İtfaiyecilik” ve “Hızlı Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde Türkiye 3.’sü; Darüşşafaka Ortaokulu Robot Takımı robot performansları, robot tasarımları ve geliştirdikleri yenilikçi projelerle 2. İstanbul Ortaokullar Yerel Turnuvasında birincilik ödülünü aldı.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri, dünyanın en büyük robotik yarışı Robotex International’ın 2023 turnuvasına üç farklı kategoride geliştirdikleri robotlarla katıldı. Çocukların ve gençlerin bilime ve mühendisliğe olan ilgilerinin artmasına ve mühendislik alanlarında çalışmalarına öncülük eden Robotex International’ın bölgesel turnuvasında dereceye giren gruplar, 29 Nisan’da Antalya’da düzenlenen Ulusal Turnuvalara katılmaya hak kazandı. 30.

Antalya’da düzenlenen Ulusal Turnuva’da Labirent Çözen Robot kategorisinde Darüşşafakalı öğrenciler, geliştirdikleri robotlarla labirenti en hızlı şekilde çözerek Türkiye Şampiyonu olmayı başardı. Aynı zamanda öğrenciler, kız öğrenciler için tasarlanan ve kız öğrencilerin mühendislik ve teknoloji becerilerini geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “İtfaiyeci İskandinav Kızları” ve “Hızlı Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde Türkiye 3.’sü oldu.

Darüşşafaka’dan gelen tüm takımlar, gösterdikleri başarı ile Kasım 2023’te Estonya’da yapılacak uluslararası turnuvaya bilet kazandı.

Darüşşafaka Ortaokulu Robot Grubu Dacka’da Panik de şampiyon oldu

Kendine güvenen, sorgulayan, toplumsal sorunlara ekip olarak çözüm üretebilen bir gençlik yetiştirmek amacıyla dünyanın 98 ülkesinde uygulanan FIRST LEGO League Challenge programının Türkiye ayağında II. Ortaokullar Yerel Turnuvasında Darüşşafaka Ortaokul Robot Kulübü Panic At Dacka takımı ulusal şampiyonluk biletini kazandı. 29 Nisan’da düzenlenen yarışmada robot performansları, robot tasarımları ve geliştirdikleri yenilikçi projelerle şampiyonluk ödülü kazanan Darüşşafaka Ortaokulu Robot kadrosu 36 takım arasından birinci olarak ulusal turnuvaya katılma şansı elde etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu