Teknoloji

Disney Sanal Gerçeklik Zemin HoloTile’ı Tanıttı

Disney, VR (sanal gerçeklik) deneyimini önemli ölçüde geliştirebilecek ve insanlığı fütüristik konseptine yaklaştırabilecek devrim niteliğinde bir teknoloji olan HoloTile’ı tanıttı.

HoloTile teknolojisini tanıtan, Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne giren ilk Disney çalışanı olacak Disney mucidi Lanny Smoot’du. Smoot, The Walt Disney Company’de geçirdiği 25 yıl boyunca 100’den fazla patente sahiptir.

“Dünyanın ilk çok kişilik, çok yönlü, modüler, genişletilebilir koşu bandı zemini” olarak tanımlanan HoloTile zemin, iki kişinin aynı anda ve yan yana kullanımına olanak sağlıyor. Uzaktan el hareketleriyle tek tek kontrol edilebilen HoloTile, farklı nesne ve eşyaların taşınması için de kullanılabiliyor. Kullanmak mümkündür. Disney, bu teknolojinin, kullanıcıların herhangi bir yönde çarpışma veya yüzeyden kayma riski olmadan sınırsız bir mesafe yürümesine olanak tanıyan ortak bir sanal gerçeklik deneyimi sunacağını öngörüyor.

Disney Holo Döşeme Zemini

Disney, HoloTile ile İnteraktif Bir Deneyim Sunuyor

Klasik sanal gerçeklik deneyimlerinin çoğu zaman sınırlamaları vardır. Kullanıcılar, büyük sanal ortamlara dalmayı önleyen fiziksel bir alanla sınırlıdır. HoloTile bu kısıtlamaları ortadan kaldırmayı ve nispeten sabit bir pozisyonda kalarak kullanıcılara geniş alanlarda yürüme veya koşma hissi vermeyi amaçlıyor.

Video gösteriminde nesnenin yerde hareket etmesi, bunu yerde deneyimleyen kullanıcılar teknoloji meraklıları arasında büyük heyecan uyandırdı. Disney, HoloTile’ın tiyatro sahnelerine uygulanabileceğini, oyuncuların yeni hareketleri ve etkileşimli deneyimleri keşfetmesine olanak tanıyacağını veya sahne setlerinde ve yapılarında dinamik değişiklikleri kolaylaştırabileceğini iddia ediyor.

HoloTile tabanı interaktif deneyimlerin sanal gerçeklik geleceğine yeni bir bakış sunsa da uygulamalarının henüz tam olarak hayata geçirilmediğini de belirtmek gerekiyor. Lanny Smoot, teknolojinin şu anda nerede kullanılacağını bilmediklerini ancak potansiyelinin tamamının henüz keşfedilmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu