Yaşam

Elinde gitarla mahkemeyi ikna etmeye çalıştı: Ed Sheeran ‘çalınan şarkı’ davasını kazandı

dünyaca ünlü müzisyen Ed sheeran, Marvin Gayetarafından 1973 yılında yayınlandı. ‘Hadi Girelim’Şarkısını çalmakla suçlandı.

Sektörün değerli temsilcileri davayı yakından takip ediyor, ileride davalara kapı aralayabileceğinden ve müzik yazarlarının yaratıcılığını engelleyebileceğinden endişe ediyorlardı.

Gaye’nin varislerine açılan davayı İngiliz sanatçı kazandı. Grammy ödüllü şarkıcı mahkeme tarafından suçsuz bulundu.

Heyet, Sheeran’ın ‘ düşünme dışarı yüksek sesle‘ şarkısını tamamen veya kısmen kopyalamadığına ve şarkıyı kendisinin bestelediğine karar verdi.

‘Müziği bırakmak zorunda kalmayacağım’

Manhattan’daki duruşmasının ardından basına açıklamalarda bulunan ünlü sanatçı “Başkasının şarkısını çalmakla suçlanmak beni mahvetti. Davanın sonucundan çok memnunum. Müziği bırakmak zorunda kalmayacağım gibi görünüyor.”söz konusu.

şeran, “Hayatımdaki birçok şeyden sürekli ilham alıyorum, özellikle ailemden. Jüri aksi yönde karar verseydi, şarkı yazarlarının yaratıcı özgürlüğüne veda edebilirdik.”ekledi.

Şarkının yazarlarından Amy kırbaçÖte yandan, omuzlarından büyük bir yük kalkmış gibi hissettiğini ifade etti. “İnanılmaz bir rahatlama oldu ve yedi yıllık stres vücudumdan gitmiş gibiydi”açıklama yaptı

Şarkıyı mahkemede söyledi

Bir önceki duruşmada 32 yaşındaki sanatçı defalarca mahkeme huzuruna çıkarıldı. elinde gitar ile katılmaksözler vermişti.

Bahsi geçen 1-3-4-5 akoru Pop müziğin ortak bir ‘yapı taşı’ olduğunu kanıtlamak isteyen Sheeran, mahkemede gitarını kullanarak örnekler sundu. Sheeran, bu akor için “Şarkı yazarlarının alfabesi alet çantamız gibidir”dedi.

Daha sonra müzisyen, ‘Thinking Out Loud’ adlı davanın müziğini canlı seslendirerek şarkıyı nasıl yaptıklarını adım adım anlattı.

İngiliz müzisyen, parçanın akorlarını ilk olarak İngiltere’deki ikametgahını ziyareti sırasında arkadaşı Amy Wadge’ın tıngırdatmaya başladığını ve sözler üzerinde birlikte çalıştıklarını belirtti.

32 yaşındaki İngiliz müzisyen, ‘ X‘ albümünden ‘Thinking Out Loud’ şarkısıyla ‘ Grammy ÖdülleriYılın Müziği ve En İyi Pop Müzik Performansı ödüllerini kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu