Ekonomi

Goldman Sachs gelecek yıl faiz oranlarının sabit kalacağını ve ECB’nin PEPP’yi azaltacağını öngörüyor

NEW YORK – Goldman Sachs, Federal Rezerv’in mevcut faiz oranı aralığını gelecek yılda koruyacağını ve nihai denge oranı projeksiyonunun %3,5 ile %3,75 arasına çıkacağını tahmin etti. Bu tahmin, küresel olarak merkez bankalarının ekonomik ve enflasyonist baskıları yönlendirdiği ve politika önlemlerinin kademeli olarak gevşetileceği bir dönemde geldi.

Yatırım bankasının görünümü, Fed’in politika değişikliklerine yönelik temkinli yaklaşımının yakın vadede herhangi bir faiz artırımı veya indirimini muhtemelen önleyeceğini gösteriyor. Bu arada Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da istikrarlı kalması ve nihai faiz artırımının %4 seviyesinde sabitlenmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Goldman Sachs, Fed’in gelecek yılın ikinci yarısında, yani 4. çeyreğin sonunda faiz indirimine başlayacağını öngörüyor. Azalmanın ölçülü bir hızda gerçekleşmesi ve standart büyüklükte üç ayda bir azalma olması bekleniyor. Bu, ekonomi salgın sonrası döneme uyum sağlarken kademeli parasal sıkılaştırmaya yönelik daha geniş bir stratejiyle uyumludur.

Avrupa’da ECB, Pandemi Acil Durum Satın Alma Programının (PEPP) ölçeğini küçültmeye hazırlanıyor. Banka, 2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren aylık 10 milyar Euro tutarında yatırımları tamamlamayı planlıyor. Ayrıca 3. çeyreğin ortalarından itibaren Fed nezdinde faiz indirimlerine başlamayı planlıyor.

ECB, 2025 yılının 3. çeyreği itibarıyla tüm KEPP yeniden yatırımlarını durdurmayı ve aynı yılın 4. çeyreğinin sonuna kadar ise politika faizinin mevcut seviyesinin yarısı civarında olmasını hedefliyor. Her iki merkez bankası da temkinli davranıyor, bu da ekonomik belirsizlik döneminde para politikasını dikkatli yönetme yönündeki küresel eğilimi yansıtıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu