Haber

İran: IAEA yetkilileri Tahran’ı ziyaret etti ve teftiş etti

İran, yüzde 84 oranında saf uranyum zenginleştirdiği iddialarının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) yetkililerinin dünden bu yana ülkeyi ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu bildirdi.

İran devlet televizyonunun haberine göre İran Atom Enerjisi Kurumu Lideri Muhammed İslami, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’ın anlaşmadaki yükümlülüklerini durdurduğuna işaret eden İslami, bunun çok taraflı bir anlaşma olduğunu ancak ABD’nin anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve tarafların işbirliği yapmasına izin vermediğini söyledi.

İslami, “İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tek taraflı olarak yerine getirmesini amaçlayan yüksek basınçlı siyasi eylemleri kabul etmiyoruz. Güvenlik gözetimi çerçevesinde teşkilatla işbirliğini sürdürüyoruz.” söz konusu.

İran’ın yüzde 84 saf uranyum zenginleştirdiğine dair uluslararası medyada yer alan haberlerin ardından dün IAEA yetkililerinin Tahran’a geldiğini belirten İslami, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri dünden bu yana Tahran’da ziyaret ve incelemelerde bulunuyorlar. Belirsizlikler yarattı. çözülüyor.” dedi.

1 Şubat’ta üye ülkelere gönderilen IAEA raporunda, “Fordo nükleer tesisinde uranyumu yüzde 60 saflıkta zenginleştiren iki IR-6 santrifüj dizisi arasındaki ara bağlantıda bildirilmemiş bir değişiklik yapıldığı” bildirildi. İran ise bir IAEA müfettişinin yanlış bilgi verdiğini açıkladı ve daha sonra hatasını kabul etti.

Ardından, Bloomberg 20 Şubat’ta İran’ın nükleer tesislerini denetleyen uluslararası müfettişlerin iki üst düzey diplomattan alıntı yaparak 20 Şubat’ta çıkan haberde tesislerde yüzde 84 oranında saf zenginleştirilmiş uranyum tespit ettiğini duyurdu.

IAEA’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İran’daki uranyum zenginleştirme seviyelerine ilişkin medyada yer alan haberlerden tarafımıza bilgi verildiği ve konu hakkında IAEA Lideri Rafael Mariano Grossi’nin Yönetim Kurulu’na bilgi vereceği belirtildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi ise haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve bugüne kadar yüzde 60’tan fazla zenginleştirmediklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu