Ekonomi

Konyaaltı Belediyesi Hayvan Yetiştiricilerine Desteğini Sürdürüyor

Konyaaltı Belediyesi, kırsal mahallelerde ve yaylalarda hayvan yetiştiren vatandaşlara aşı, iç ve dış parazit ilaçlama ve sağlık taraması desteği sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda belediye ekipleri Doyran Devrent mevkiinde küçükbaş hayvanlarda dezenfekte çalışması gerçekleştirdi.

Konyaaltı Belediyesi’nin Türkiye’de ilk kez 2019 yılında başlattığı ücretsiz aşı, dezenfeksiyon ve sağlık taraması hizmetleri devam ediyor. Belediye, her yıl yenilediği protokol kapsamında bölgedeki hayvan yetiştiricilerine destek vermeye devam ediyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, yıl boyunca yaklaşık 25 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvana aşı, ilaçlama ve sağlık taraması yaptıklarını kaydederek, bu konudaki yükün hafifletilmesi amacıyla hayvan yetiştiricilerine destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Yaptıkları ilaçlamalarla hayvanların et ve süt açısından daha verimli olduğunu söyleyen Konyaaltı Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Nilay Dalkıran, “Mobil araçlarımız bölgeye gelerek hem hayvanlara hem de yaşam alanlarına ilaçlama yapıyor. Özellikle dış parazitlere karşı ilaçlamalar ücretsiz olarak devam ediyor.”

Konyaaltı Belediyesi’nin verdiği hizmetten memnun olduklarını paylaşan hayvan yetiştiricisi Fatma Dal, ilaçlama sayesinde hayvanların daha rahat ettiğini belirtti. Bu hizmetin devam etmesini istediklerini belirten Fatma Dal, şöyle konuştu:

“Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen’e çok teşekkür ederiz. 3-4 yıldır bu ilaçlama desteği sayesinde rahatız. Mutluyuz. Bu ilaçlama hayvanın performansı açısından çok önemli. Dış parazitler de en az onun kadar önemli. Bu ilaçlama yapılmadığı takdirde kene gibi parazitlerden dolayı hayvanlar ölecektir.” “Deliriyor. Sürekli huysuz. Ayrıca et ve süt verimi de azalıyor. Bütün çobanların bu ilacı uygulaması gerekiyor.”

Bir diğer hayvan yetiştiricisi Halil Dal ise şunları söyledi:

“Belediyemizden ilaçlama konusunda talep aldık. Belediyemiz 2019 yılından bu yana bu desteği sürdürüyor. Belediyemizden çok memnunuz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu sene hava şartlarına göre parazit gibi parazitler oluştu. Kene ve bitlerde ciddi artış görüldü. Ekipler gelip ilaçlama yaptı. “Genelde bu ilaçlamayı ilkbahar ve sonbaharda yoğunlaştırıyoruz çünkü bu dönemlerde hayvanlarda geçiş ve üreme dönemi oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu