Haber

Kuzey Kore yeni tip füzelerin test edildiğini duyurdu

Kuzey Kore, dün ateşlediği füzelerin “süper büyük savaş başlığına” sahip seyir füzesi ve yeni tip uçaksavar füzesi olduğunu açıklamıştı.

Art arda yaptığı silah denemeleriyle Kore Yarımadası ve çevresinde güvenlik kaygılarını artıran Kuzey Kore, dün ateşlediği füzelere ilişkin resmi bir açıklama yaptı. Kuzey Kore Füze İdaresi’nden yapılan açıklamada, “süper büyük savaş başlığı” taşıyan seyir füzesi ile yeni tip uçaksavar füzesinin test edildiği bildirildi. Açıklamada, “Testler, yeni tip silah sistemlerinin fonksiyon, performans ve teknolojilerinin hızla geliştirilmesi amacıyla ilgili savunma bilimi enstitüleri tarafından yürütülen normal faaliyetlerin bir parçası olup bölgesel durumla ilgisi yoktur.” Testlerin komşu ülkelerin güvenliğine herhangi bir etkisinin olmadığı belirtildi. Füzelerin uçuş aralıkları ve irtifa gibi teknik detaylarına ilişkin bilgi verilmedi.

Güney Kore ordusu alarma geçti

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan (JCS) dün yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin ülkenin batı kıyısı açıklarında çok sayıda seyir füzesi ateşlediği belirtildi. Atışların yerel saatle 11.00 sıralarında yapıldığı kaydedilirken, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı ABD ile koordinasyonun devam edeceği vurgulandı.

Pyongyang bu yılın başından bu yana 4 girişimde bulunmuştu

Son silah testiyle birlikte Pyongyang’ın yıl başından bu yana gerçekleştirdiği seyir füzesi testi sayısı 4’e çıktı. 24 Ocak ve 28 Ocak tarihlerinde “Pulhwasal-3-31” isimli yeni stratejik seyir füzesini test eden Kuzey Kore, 30 Ocak’ta başka bir stratejik seyir füzesi “Hwasal-2″yi test etti. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu