Haber

Letonya, Estonya ve Litvanya başbakanları Baltık Bakanlar Konseyi’nde bir araya geldi

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, Baltık Bakanlar Konseyi toplantısında bir araya geldi.

Letonya’nın başkenti Riga’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklama yapan Karins, ülkeler arasında birlik duygusunun güçlü olduğuna değindi.

Görüşmede Ukrayna’ya verilecek desteğin ve bölgesel savunmanın ele alındığını belirten Karins, enerji bağımsızlığını güçlendirmeye yönelik hedeflerin de ele alındığını söyledi.

Estonya Başbakanı Kallas da enerji güvenliği konularını görüştüklerini ve “son Rus askeri” ülkeyi terk edene kadar Ukrayna’yı destekleyeceklerini vurguladı.

Litvanya Başbakanı Simonyte, “Odak noktamız Ukrayna’ya yardım etmek, Rusya’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırmak ve bölgemizdeki güvenlik ve stratejik altyapıyı daha da geliştirmek” dedi. söz konusu.

Baltık Bakanlar Konseyi 13 Haziran 1994’te Letonya, Litvanya ve Estonya tarafından kurulmuştur. Kurul kapsamında üç ülkenin cumhurbaşkanları yılda bir kez toplanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu