Haber

Ortadoğu’nun barut fıçısı! ABD büyük tehlikeyi itiraf etti: Patlamaya hazır…

Son dakika Ortadoğu haberleri:İsrail’in Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de gemi ticaretini sekteye uğratması, son günlerde Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik artan saldırıların ardından ABD’den çarpıcı bir açıklama geldi.

‘SON 40 YILDA ORTADOĞU’YU BU KADAR PATLAMAYA HAZIR NADİR GÖRDÜM’

CIA Direktörü Burns, Amerikan dış politika dergisi Dış İlişkiler için yazdığı “Casusluk ve Devlet Yönetimi: CIA’in Rekabet Çağı İçin Dönüşümü” başlıklı makalesinde, uluslararası ilişkilere ilişkin birçok temel konuya ilişkin görüşlerini paylaştı.

Burns, 7 Ekim’deki Hamas saldırılarıyla başlayan ve İsrail’in Gazze’deki katliamlarıyla devam eden gerilimin sadece bölgeyi değil tüm küresel sistemi ve sürecin hassasiyetini ilgilendirdiğini kaydetti. “Son 40 yılın çoğunu Orta Doğu’da veya Orta Doğu çevresinde geçirdim ve Orta Doğu’yu nadiren bu kadar karmaşık ve patlayıcı gördüm.”belirtti.

‘BÖLGENİN GÜVENLİĞİNİN ANAHTARI İRAN’LA ANLAŞMAK’

Burns, bölgesel düzeyde İran-İsrail denklemiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “İsrail’in ve bölgenin güvenliğinin anahtarı İran’la baş edebilmektir. İran rejimi mevcut krizde güçlendi ve son toprak uzantısına kadar savaşmaya hazır görünüyor.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu