Haber

Rehinelerin Serbest Bırakılması Şartıyla Gazze’de Geçici Ateşkes Olasılığı Artıyor

GAZZE, 9 Kasım (Xinhua) — Filistinli bir kaynağa göre, Katar, Mısır ve ABD’nin yoğun arabuluculuk çabaları sonucunda, rehinelerin serbest bırakılması şartıyla Gazze’de geçici ateşkes konusunda anlaşmaya varılması ihtimali ortaya çıktı. serbest bırakılanlar artıyor.

İsimsiz kaynak Çarşamba günü Xinhua’ya, Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılması karşılığında bir ila üç gün sürmesi beklenen “insani ateşkesin” saatler veya günler içinde ilan edilebileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Çarşamba günü erken saatlerde Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin yetkilileriyle bir araya geldi. Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim saldırısında rehin alınanlar serbest bırakılmadıkça hükümetinin Gazze’de ateşkesi kabul etmeyeceğini yineledi.

İsrail, Hamas militanlarının 7 Ekim’de sınır ötesi saldırısına misilleme olarak da Gazze’yi vuruyor. Saldırıda Hamas yaklaşık 240 kişiyi rehin aldı. Bir ayı aşkın süredir devam eden kanlı çatışmalar, Gazze’de en az 10 bin 569 Filistinlinin, İsrail’de ise 1.400 kişinin ölümüyle sonuçlandı; bunların çoğunluğu Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu