Haber

‘Sahte Doktor’un İfadesi Ortaya Çıktı: “Ailemin Baskısından Korktuğum İçin Böyle Bir Şey Yaptım”

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve öteki hekimlerin şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alınıp, tutuklanan Ayşe Özkiraz’ın tabiri ortaya çıktı. 

Yaşı da dahil olmak üzere birçok bahiste palavra söylediği anlaşıldı.

Hastanede ameliyat masasında fotoğrafları da ortaya çıkan Özkiraz’ın, savcılıktaki sorgusunda yaşı da dahil olmak üzere birçok mevzuda palavra söylediği anlaşıldı. Tabiplere 25 yaşında olduğunu, Çapa Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun olduğunu ve TUS’tan 81 aldığını söyleyen Özkiraz’ın gerçek yaşının da 20 olduğu saptandı.

“Gerçek sınav sonuç belgem üzerinde telefonda oynama yaparak sahte bir sınav sonuç belgesi hazırlayıp aileme gösterdim”

Ayşe olan ismini, düzenlediği düzmece evraklarda ‘Ayşem’ olarak yazdıran Özkiraz’ın doktorluk rolüne ailesine palavra söyleyerek başladığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl Veliköy Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan, üniversite imtihanını kazamamasına karşın ailesine Çapa Tıp Fakültesi’ni kazandığı palavrası söyleyen Özkiraz’ın tabirinde şunları söyledi:

‘Ortaokulu Çerkezköy 75’inci Yıl Ortaokulu’nda okudum. Liseyi Veliköy Meslek Lisesi’nde okudum ve 2021 yılında mezun oldum. Ben lisede öğrenciyken ailem tıp fakültesinde okumamı istiyordu. Bana güvenip yüksek puan alacağımı düşünüyorlardı. Liseden mezun olurken üniversite imtihanına girdim. Lakin başarısız olduğum için tercih yapmadım. Ailemin güvenliğini sarsmamak için meskende sorun olmasın diye anneme, üvey babama ve üvey kardeşlerime Çapa Tıp Fakültesini kazandığımı söyledim. Ailem imtihan sonuç evrakını görmek istediğinde de gerçek imtihan sonuç dokümanım üzerinde telefonda oynama yaparak geçersiz bir imtihan sonuç dokümanı hazırlayıp aileme gösterdim.”

“Bu süreçte Çapa Tıp Fakültesi’nin bahçesine ara ara gittim, hiçbir şekilde derse girmedim.”

Daha sonra yalnız olarak gittiği İstanbul’da özel bir yurtta kendisini tıp fakültesi öğrencisi olarak tanıttığını anlatan Özkiraz, ‘Burada hem öğrenciler hem de çalışanlar kalıyordu. Birinci başta çalışan olarak kalmayı düşündüm. Sonra vazgeçip yurt yönetiminde vazifeli olan soy ismini bilmediğim N. isimli misyonlu bayana kendimi tıp fakültesi öğrencisi olarak tanıttım. Benden bir kadro resmi dokümanlar istediler. İstenilen evraklardan yalnızca öğrenci evrakını daha sonra getireceğimi söyledim. Sonraki süreçte de daima olarak getireceğim diyerek bu bireyleri oyaladım. Yurdun masrafları için de ailemle görüştüm. Ailem aslında bu fakülteyi kazandığımı düşündüğü için bana para gönderiyordu. Yurda yerleştim soy ismini bilmediğim S. ve A. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerle birlikte kalmaya başladım. Bu öğrencilere Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenci olduğumu söyledim. Bu süreçte Çapa Tıp Fakültesi’nin bahçesine orta ara gittim. Burada öğrencilerle tanıştım. Bunlardan birinin ismi Hatice idi. Başkalarını hatırlamıyorum. Bu bireylerle hiçbir vakit samimi olmadım. Bende numaraları yoktur. Hiçbir formda derse girmedim.”

“Okula girerken bu öğrenci kartlarını gösterip giriyordum. Bu sebeple şüphe duyulmuyordu.”

Çapa Tıp Fakültesi’ne girebilmek için İstanbul Eminönü’nde bir pasajda öğrenci kimlik kartı bastırdığını söyleyen Özkiraz, şunları söyledi: ‘Bu kartların üzerine Ayşem Özkiraz yazdırdım. Aramada ele geçen kartlar bu öğrenci kartlarıdır. Okula girerken bu öğrenci kartlarını gösterip giriyordum. Bu sebeple şüphe duyulmuyordu. Okula gitmediğim zamanlarda da İstanbul’da part time farklı yerlerde çalıştım. Ayrıyeten tıpkı yerde Ankara Kent Hastanesi, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi işçi kimlik kartlarını da bastırdım. Lakin bunları hiçbir yerde göstermedim. Plaketleri de Instagram’dan bir sayfa ile görüşerek yaptırdım” 

Ayşe Özkiraz, yurtta kaldığı dönemlerde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yemekhanesine yurtta kalan öğrencilerle birlikte gittiğini anlatarak, ‘Kaldığımız yurda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi daha yakındı, ben etrafımdakilere Çapa Tıp Fakültesi öğrencisi olduğumu söylediğim için onların kartları üzerinden yemek alıyordum. Parasını onlara gönderiyordum. Hatta A.Ö. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi kendi yemek kartını kullanmadığı için bana vermişti. Bir müddet de onun kartıyla yemek yedim. Ayrıyeten Instagram üzerinden S.U. ve F.G. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hemşire ve işçi olan şahıslarla tanıştım. Bunlara kendimi hekim olarak tanıttım. Bunlarla vakitle arkadaş olduk” diye konuştu.

“Acilde bulunduğum zaman zarfında kesinlikle hasta muayene etmedim, ancak muayeneleri izledim.”

Zaman vakit İstanbul’dan Çerkezköy’e geldiğini söyleyen Özkiraz, ‘2021 yılının Kasım ayı içerisinde annem hastalandı. Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne getirdik. Burada N.Ö. isimli acil tabibine kendimi tabip olarak tanıttım. Annemi muayene ettirdim. Sonra da birkaç sefer daha Çerkezköy Devlet Hastanesi acil kısmına geldim. Acilde durup vakit geçirmek istediğimi söyledim. F.Ç. isimli tabip bana müsaade verdi. Onun müsaadesiyle hastanede vakit geçirdim. Burada bulunduğum vakit zarfında hekim koltuğuna oturduğum olmuştur. Boynuma stetoskop da takmıştım. Bu stetoskopu medikalciden almıştım. Acilde bulunduğum vakit zarfında mutlaka hasta muayene etmedim, fakat muayeneleri izledim. Söz ettiğim üzere yalnızca birkaç kere acil kısmına geldim’ ifadelerini kullandı.

“Kendimi Çapa Tıp Fakültesi mezunu doktor olarak tanıttım. Ayrıca TUS sınavında 81 puan aldığımı söyleyip TUS sınav sonuç belgesi gösterdim.”

Özkiraz, 2021 yılı eğitim dönemi bittikten sonra 2022 yılı haziran ayı içerisinde Çerkezköy’de ailesinin yanına geldiğini belirterek, ‘Çocuk cerrahı olmak istediğim için tek başıma hiç kimseyi referans göstermeden Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde çocuk cerrahı olan Dr. M.K.’nın odasına gittim. Sekreteri ile görüşüp kendimi tıp fakültesinden mezun hekim olarak tanıtıp hekim M.K. ile görüşmek istediğimi söyledim. Sekreterinin ismi T.A.. Bir mühlet sonra doktor M.K. beni kabul etti, görüştük. Kendimi Çapa Tıp Fakültesi mezunu tabip olarak tanıttım. Ayrıyeten TUS imtihanında 81 puan aldığımı söyleyip TUS imtihan sonuç evrakı gösterdim. Bu belgeyi daha evvel yaptığım üzere Instagram üzerinden görmüş olduğum B.O. ismine hazırlanmış doküman üzerinde telefonda oynama yaparak oluşturmuştum. Çocuk cerrahisi kısmına ilgi duyduğumu, yanında vakit geçirmek istediğimi söyledim. Annemin öğretmen babamın ise besin mühendisi olduğunu, Ankara’da yaşadıklarını söyledim’ dedi.

“Birçok kez ameliyatlara izleyici olarak katıldım. Doktor M.K.’nın hastalarını ameliyattan sonra yapılan dikiş işlemini bizzat kendim yaptım.”

Doktor M.K.’nın kendisine yanına gidip gelebileceğini söylediğini tabir eden Özkiraz, ‘Bu biçimde Çocuk Cerrahisi kısmına gidip gelmeye başladım. Burada muayenelere katıldım. Tabip M.K. kurmuş olduğum bağlantıya istinaden Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki tüm cerrahi branşların hekimleriyle irtibat kurdum, muhabbet ettim. Birçok kere ameliyatlara izleyici olarak katıldım. Hekim M.K.’nın hastalarını ameliyattan sonra yapılan dikiş sürecini şahsen kendim yaptım. Bunları yaptığımdan doktor M.K.’nın haberi vardı. Kendisi bana müsaade etti. Hatta benim kolumdan tutup beni ittirip ‘çocuğum diksin’ diyordu. Yalnızca Dr. M.K.’nın ameliyatlarına katılmadım. Öbür cerrahların da ameliyatlarına katıldım. Fakat bu öteki hekimlerin ameliyatlarında rastgele bir tıbbi süreç yapmadım. Yalnızca gözlemci oldum. Bu ameliyatlara daima tabiplerin isteğiyle girdim. Hastanede beni herkes sevmişti. Hemşireler, genel cerrah… daima görüştüm. Burada bulunduğum vakit zarfında vakit zaman önlük, forma giyip, stetoskop takıyordum. Birçok kere muayene ve ameliyata katıldım’ diye konuştu.

“Muayenelere gidip geldikçe etrafımdakiler ile ilişkim ilerledi, sekreter T., bana doktor M.’nin odasının anahtarını verdi.”

Evinde bulunan hastanede çekilen fotoğrafları da anlatan Ayşe Özkiraz, ‘O fotoğraftakiler Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde farklı kısımlarda çalışan hekim, hemşire ve farklı kısımlarda çalışan işçilerdir. Muayenelere gidip geldikçe etrafımdakiler ile bağlantım ilerledi, sekreter T., bana hekim M.’nin odasının anahtarını verdi. 12 Kasım 2022 tarihinde sekreter T., beni hastaneye çağırdı. Hastanede bana gerçek adımı, ne iş yaptığımı, ailemin nerede yaşadığını sordu. Ben palavra söylediğimi anladıklarını fark ettim. Sonra da hekim M.K. ile görüştüm. Onlara her şeyin palavra olduğunu, hekim olmadığımı, gerçek ismimin Ayşem değil Ayşe olduğunu, ailemin baskısından korktuğum için bu türlü bir şey yaptığımı söyledim’ dediği öğrenildi.

Sahte hekim rolüne bürünen Ayşe Özkiraz’ın meskeninde yapılan aramalarda ameliyathanede çektirdiği fotoğraflar, ismine düzenlenen düzmece Ankara Kent Hastanesi işçi kimlik kartı, Çerkezköy Devlet Hastanesi işçi kimlik kartı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci kimlik kartı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi intörn tabip kimlik kartı, İstanbul Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirdiği belirtilen bir plaket de bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu