Haber

“Savaşa ve silaha sınır açanlar, mültecilere çelik duvar örüyor”

ANKARA– Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla ortak açıklama yaptı.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nün milyonlarca insanı mülteci durumuna düşüren savaşlar, yoksulluk ve eşitsizlik koşullarında karşılandığı belirtilen açıklamada, “Savaşlarını bitirmek yerine savaşları başlatan veya çıkaranlar, politikalar, savaştan kaçanlarla sınırlarını aşmamak için askeri çözüm yöntemlerine başvuruyor.”

“SAVAŞA VE SİLAHLARA SINIR AÇAN HALK MÜLTECİLERE ÇELİK DUVAR ÖRüyor”

Açıklamada, devletlerin analiz üretmekten kaçındığı belirtilirken, “Uluslararası anlaşmalar sonucunda gümrük ve sermaye hareketleri ve silahlar için sınırlar serbestleştirilirken, göçmenlere karşı sınırlar adeta çelik duvarlarla örülüyor. Güvensiz teknelerle denizlere açılan çaresiz göçmenlerin teknelerinin sahil güvenlik güçleri tarafından kasten batırıldığına ve ölümlerine neden olduğuna defalarca şahit oluyoruz.

AKP VE MHP MİLYONLARCA KİŞİNİN GÖÇ ETMESİNE NEDEN OLDU

Türkiye’deki göçmen ve mülteci sorununa da değinilen açıklamada, hükümetin sorumluluğuna dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı: “Suriye’ye karşı savaşın bir tarafı olan AKP-MHP, milyonlarca insanı Türkiye’ye ve diğer ülkelere göç edin. Rojava’da Kürtlere yönelik savaş politikası nedeniyle milyonlarca insanın özgürce yaşama hakkı hala tehlikede. AKP-MHP, savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden milyonlarca insanı şantaj ve pazarlık aracı olarak kullanmakta hiçbir sakınca görmüyor. Statüsüz göçmenlerin Türkiye sınırları içinde tutulması karşılığında Suriye ve Türkiye’de yapılan insanlık dışı uygulamalar diğer devletler tarafından görmezden geliniyor” dedi.

HER İNSANIN YAŞADIĞI COĞRAFYADA İNSAN ONURUNDAN DOLAYI ŞARTLARI OLMALIDIR

Açıklamada, “Kürtlere yönelik ırkçı saldırı, Suriyeli göçmenlere yönelik nefret söylemi, Afgan, Afrikalı veya diğer göçmen grupların sömürülmesine” karşı çıkıldığı belirtilirken, “Herkesin bulunduğu coğrafyada insan onuruna yakışır koşullara sahip olması gerekir. Göç etmek zorunda kalsa bile temel haklarından mahrum edilemeyeceği konusunda ısrarcıyız.18 Aralık Dünya Göçmenler Günü vesilesiyle göçmen ve mültecilerin temel haklarını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu