Ekonomi

SEC’in bir sonraki hedefi stabilcoinler ve DeFi olabilir

Salı günü yayınlanan araştırma raporunda Berenberg, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) kripto endüstrisine yönelik baskısının bir sonraki kurbanlarının istikrarlı para birimleri ve merkezi olmayan finansın (DeFi) olabileceğini yazdı.

Yatırım bankası, piyasa değerine göre SEC’in en büyük iki stablecoin’i. bağ(USDT) ve ABD Doları Paraları(USDC) ve merkezi olmayan finans protokollerini düzenlemeye odaklanma.

Bu ayın başlarında SEC, şirketlerin federal menkul kıymetler hükümlerini ihlal ettiği iddiasıyla kripto borsalarını eleştirdi. Binancee, kurucu Changpeng “CZ” Zhao Binance.US’a dava açtı ve . Ardından Binance’in rakip borsası madeni para tabanı(COIN) da benzer suçlamalarda bulundu.

Mark PalmerŞirket liderliğindeki analistlerin bir raporuna göre, SEC, düzenlemeye tabi olmayan DeFi protokollerinin düzenlemeye tabi borç sağlayıcılara ve borsalara bir alternatif sunma potansiyelini azaltmak istiyorsa. “merkezi olmayan finansın temeli olan sabit paraları hedefleyebilir.”

Böylece SEC, stablecoin hedefiyle DeFi ekosistemini de zayıflatabilir.

Ayrıca Berenberg, USDC’nin ABD düzenleyicileri tarafından hedef alınması durumunda Coinbase’in gelirinin önemli ölçüde etkilenebileceğini belirtiyor. 2023’ün ilk çeyreğinde, borsanın USDC rezervlerinden kazanılan faizden 199 milyon dolar (toplamın yaklaşık yüzde 27’si) net gelir elde ettiği söyleniyor.

Ek olarak SEC, bunun kayıtsız bir menkul kıymet değil, bir emtia olduğunu onayladı. bitcoin(BTC) de bu baskılardan nasibini alabilir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

kazimkarabekirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu