Ekonomi

Türk ihracatçısı Çin ile dış ticareti dengelemeye gitti

Çin’in yıllık 2,6 trilyon dolarlık ithalatından daha fazla pay almak, Türkiye ile Çin arasındaki dış ticareti dengelemek ve Çin’in gıda deposu olmak isteyen Türk ihracatçıları, 2024 yılında Çin ile temaslarını yoğunlaştırmak için kolları sıvadı. .

“Çin almaya uzaksa, satmaya da uzak” mottosuyla hareket eden Türk ihracatçılarımız, Çin’e ihracatımızı artırmak için 2024 yılının ilk adımını attı.

Başkanlığını Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Kılıç’ın yaptığı 25 kişilik İş Komitesi, 29 Ocak – 1 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Türkiye’den Çin’e ihracatın artırılması için Çinli mevkidaşlarıyla yoğun bir program sürdürüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Lider ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Aralarında Cumhur İşbırakmaz’ın da bulunduğu iş heyeti, ilk ziyaretini Çin Beslenme, Yerli Ürünler ve Hayvansal Yan Ürünler İthalat ve İhracat Ticaret Odası’na (CFNA) gerçekleştirdi.

CFNA Lideri Cao Derong’un ev sahipliği yaptığı ziyarette konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Lider Hayrettin Uçak, Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyeti’ne kiraz ihracatının yeniden başlamasının narenciye, nar, üzüm, elma, incir ihracatını artıracağını söyledi. kirazın yanı sıra badem ve kivi. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Kalite, Denetim, Kontrol ve Karantina Genel Müdürlüğü arasında başlamak üzere görüşmelerin devam ettiği bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatına başlaması için Ekim 2023’te Çinli yetkililere mektup yazdığı bilgisini paylaşan Uçak, “Çinli yetkililer prosedürleri tamamlamak üzere ülkemize gelerek bahçe ve işletmeleri inceliyor. Bu denetimler sonucunda uygunluk veriyorlar ve protokol kuralları buna göre belirleniyor.” İmzalanmasını bekliyoruz. Sadece yaş meyve sebze değil, Türkiye’nin üretim ve ihracatta güçlü olduğu Çin’den ithal ettiği tüm tarım ürünleri ve deniz ürünleri, kanatlı eti, yumurta ve süt ürünlerini de sizlere sağlıklı bir şekilde ihraç etmek istiyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti bizimle çalışmaya başlarsa kaliteli Türk gıda ürünlerini vatandaşlarına uygun fiyatlarla sunma imkanına sahip olacak. Yıllık 210 milyar dolar gıda ithalatı yapan Çin’e 1 milyar dolar gıda ihraç etme hedefimize ulaşmış olacağız. “Kazan-kazan ideolojisi her iki taraf için de hayata geçecek” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2024 yılında Çin’de dijital pazaryeri kurmayı hedeflediklerini belirten Uçak, iş heyetinde bu projeyle ilgili Çinli mevkidaşlarıyla görüş alışverişinde bulunacaklarını ve işbirliklerinin temelini oluşturacaklarını ifade etti. 2024 ve sonraki yıllarda Çin pazarına yönelik pazarlama faaliyetleri.

Türk İş Heyeti, Çin temasları sırasında ikinci ziyaretini COFCO adlı firmaya gerçekleştirdi.

Çin ile Türkiye arasındaki dış ticaretin istikrara kavuşturulmasına yönelik temaslarda bulunan Türk İş Heyeti’nin üçüncü durağı Çin Dış Ticareti Destekleme Kurulu oldu.

Toplantıda konuşan Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Türkiye’nin Çin’e ihracatını artırmak istediğini ve istikrarlı bir dış ticaret hedeflediklerini vurguladı. Büyükelçi Musa, “Çin’den 45 milyar dolarlık mal alıyoruz. Buna bir itirazımız yok ama size de ürün ihraç etmek istiyoruz. Türkiye tarım, sanayi ve madencilik ürünlerinin üretimi ve ihracatında güçlü bir ülkedir. Türkiye’den Çin’e yıllık 3 milyar dolarlık ihracatın katlanarak artmasını istiyoruz. “Çin’e ihracatımızı artıracak temel anlaşmaları tamamlamamız için bize destek olun” diye davette bulundu.

Çin Dış Ticareti Geliştirme Kurulu Başkan Yardımcısı Z. Shaodang, Türkiye ile her türlü iş birliğine hazır olduklarını ve Çin’de ikili iş (B2B) görüşmelerine temel oluşturan ticaret heyetlerinin sayısını artırmaya hazır olduklarını söyledi. belirli alanlar. Shaodang; “Çin’e ihracatını artırmak isteyen Türk firmalarının yapması gereken bir diğer pazarlama faaliyeti de Çin’deki fuarlara katılmaktır.”

Türk iş heyeti, Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaretin istikrara kavuşturulması amacıyla 3 gün süreyle ziyarette bulunacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu