Haber

Van’da oteller kapılarını depremzedelere açtı (2)

ERCİŞ’E GELEN DEPREMLER KYK YURDUNA YERLEŞTİRİLDİ

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından Malatya’dan Van’ın Erciş ilçesine gelen depremzedeler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait pansiyona yerleştirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Müdürü Burhan Fener, yurda ilk depremzede grubunu yerleştirdiklerini belirterek, “İlk etapta 200 kişi alıyoruz. Bu sayıyı 400’e çıkaracağız. 2011’i yaşamış biri olarak. Erciş depremi, acılarını anlıyoruz. İşte geliyorlar, bizim evimiz onların evi. Her konuda yanlarındayız.” dedi.

Malatya’dan 2 çocuğuyla birlikte gelen Sami Akbay, kaldıkları binanın birinci katındaki apartmanlarında depreme yakalandıklarını belirtti. Binalar yıkılıyordu ve tek düşüncemiz çocuklardı. Deprem 2 dakikaya yakın sürdü ve şehitlik getirerek ölüm moduna girdik. Birçok bina yıkıldı, çok acı çektik. Tanrıya şükür hayatta kaldık. Dışarıda kar ve çok zorlu bir süreç yaşadık. Devletimiz olsun, insanımız olsun elinden geleni yaptı. Bugün Erciş Kaymakamlığı ve KYK Başkanlığı bizi burada ağırladı kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Malatya 30 Ağustos İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Banu İnan (9), “Deprem olduğunda uyuyordum. Sarsıntı olunca hemen uyandım. Sonra kafa tutma hareketi yaptık. Sonra giydik. montlarımız bitti bitti bize çadır kurdular çadırda kalmaya başladık başka yerlere gittik yemek yedik sonra arkadaşımla konuştum onlar da uygun geldi bugün buraya geldik Kaymakam amcamıza ve KYK müdürümüze de teşekkür ediyorum.” dedi.

Barış KUL/ERCİŞ(Van), –

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu