Ekonomi

Yatırımcılar Fed’in faiz indirimi beklentilerini Mayıs ayına erteledi

Fed’in son politika toplantısının ardından yatırımcılar gelecekteki faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin beklentilerini değiştirdi. Başlangıçta bunun Mart gibi erken bir zamanda başlamasını bekleyen piyasa katılımcıları, şimdi Mayıs ayını merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye başlaması için daha muhtemel bir zaman olarak görüyor.

ABD Merkez Bankası yılın ilk toplantısını politika faizini %5,25-%5,5 aralığında tutarak tamamladı. Merkez Bankası açıklamasında, faiz aralığının düşürülmesi hedeflenmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğine dair daha fazla güvenceye ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Fed’in daha önce ilave politika sıkılaştırmasından bahsetmeyen güncel duruşuna yanıt olarak yatırımcılar, yıl boyunca faiz oranlarının düşeceğine ilişkin varsayımlarını yeniden düzenlediler. Beklentiler değişti ve 2024 yılı sonuna kadar 5 çeyrek puanlık faiz indirimi öngörülüyor. Daha önce neredeyse tamamen beklenen altıncı faiz indirimi ihtimali artık yüzde 50 civarına düştü.

Arka Hogan, “İyi haber şu ki, daha fazla sıkılaşmayı unutabiliriz. Kötü haber şu ki, faiz indirimlerinin ‘olup olmayacağı’ değil, ‘ne zaman’ olduğu ve ‘ne zaman’ın konsensüs sınırlarına itildiği.” , B. Riley Wealth’in baş piyasa stratejisti.

Piyasa gözlemcileri, ABD ekonomisinin gidişatını ve merkez bankasının enflasyonu kontrol etme kararlılığını değerlendirirken Fed’in politika sinyallerini yakından takip etmeye devam ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Yatırımcılar Federal Rezerv’in son politika kararlarını ve bunların finansal piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendirirken, şirketlerin daha geniş ekonomik manzara içindeki performansını ve görünümünü dikkate almak değerlidir. “X Şirketi” adını vereceğimiz böyle bir şirket, mevcut ortamla özellikle alakalı olan güçlü ve zayıf yönlerin bir karışımını ortaya koydu.

InvestingPro Tips, Şirket için iki analistin bilgi verdiğini ortaya koyuyor. Ayrıca şirketin yakın vadeli faiz büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranıyla faaliyet gösterdiği belirtiliyor, bu da büyüme beklentilerine bağlı olarak hisse senedi değerinin düşük olduğuna işaret ediyor olabilir.

Ancak şunu da belirtmekte yarar var ki Şirket

InvestingPro Verilerinden, X Şirketinin 42,52 milyon ABD Doları piyasa değerine ve 10,36 F/K oranına sahip olduğunu görebiliriz; Son on iki aya bakıldığında bu oran 2023 yılı 3. çeyreği itibarıyla 20,18’e çıkıyor. Şirketin aynı dönemde gelirinde %19,8’lik bir artış yaşandı ve bu da sağlam bir gelir büyümesine işaret ediyor.

Daha derin analiz yapmak isteyenler için InvestingPro+, X Şirketi ve X Şirketinin önemli bir oyuncu olduğu Bankalar sektöründeki diğer şirketler hakkında ek bilgi sunmaktadır. Aboneler yılbaşına özel %50’ye varan indirimden yararlanabilirler. SFY24Kupon kodunu kullanan 2 yıllık aboneliklerde %10, SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık aboneliklerde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. X Şirketi için şirketin mali durumu ve piyasa konumu hakkında kapsamlı bir görünüm sağlayan çok daha fazla InvestingPro İpucu mevcuttur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu