Haber

48 yıl önceki Lice depremi için Anayasa Mahkemesi’nden ihlal kararı: Kalıcı konut tahsis edilmedi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 6 Eylül 1975’te meydana gelen ve 2 bin 385 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan depremzedelerin başvurusu Anayasa Mahkemesi’nde karara bağlandı.

10haber’den Caner Polat’ın haberine göre, evleri yıkılan haklı depremzedelere 48 yılda kalıcı konut tahsis edilmediği için yüksek mahkeme, mülkiyet haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Lice ilçesine bağlı Gürbeyli köyünde meydana gelen depremde evleri yıkılan vatandaşlar hak sahibi oldu. Depremde ağır hasar ve yıkılan binalar nedeniyle 8.159 aile hak sahibi olarak kabul edildi. 1975 ve 1976 yıllarında Hani, Kulp ve Lice ilçeleri ile köylerinde toplam 7 bin 115 adet kesikli ve kalıcı nitelikteki konut hak sahiplerine teslim edildi.

Başvurucu depremzedeler, hakkı olduğu halde konut verilmediği gerekçesiyle 2016 yılında Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştır. Mahkeme, hak sahiplerine kalıcı konut verilmesi gerektiğine karar verdi ancak bunun yerine prefabrik evin tapusunun hak sahibine verilmediğini vurgulayarak kendilerine kesintili prefabrik ev verildi.

Yargıtay, fiilen depremzedelere verilen prefabrik evin süreksiz yapıda olduğunu ve depremzedelere tapu verilmediğini tespit etti. Anayasa Mahkemesi, başvurucuların mülkiyet haklarının ihlal edildiğine hükmederek, mülkiyet hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla yeniden yargılama yapılmasına hükmetti. (HABER MERKEZİ)

dazkiriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu