Ekonomi

ABD enflasyon beklentisi altında

Yatırımcılar, oran patikasına ilişkin ipuçları sunabilecek yeni ABD ekonomik bilgilerini beklerken altın yatay seyrediyor.

Kıymetli metal, geçen hafta yüzde 1.4 yükseldikten sonra, küresel ekonominin durumuyla ilgili endişelerin yanı sıra borç tavanı çıkmazı ve ABD’deki bölgesel bankaların sağlığına ilişkin endişelerle desteklenmeye devam ediyor.

Spot altının onsu yaklaşık 2.024 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru baz alınarak yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.270 TL civarında alıcı buluyor.

ABD tüketici enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak. Verilerin, yılın geri kalanında Fed’in para politikası patikası üzerindeki seyrini daha da netleştirmesi bekleniyor.

Altın piyasasında ise tahvil faizleri izleniyor.

Tahvil getirileri, faizsiz altının çekiciliğini azaltan üç günlük rallinin ardından Salı günü düştü.

Altın, geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiği ve yıl sonuna kadar reel faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle rekor seviyelere yaklaştı. altında1291 TL ile rekor kırıldı.

Ancak ABD’deki güçlü istihdam verilerinin bu görüşü zayıflatmasının ardından, pahalı metal faydalarının bir kısmını geri getirse de rekor seviyelere yakın kaldı.

hacibektas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu