Ekonomi

ABD’de tüketici güveni yükseldi

Konferans Kurulu, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen tüketici güven endeksine ilişkin Aralık ayı verilerini yayınladı.

Buna göre Aralık ayında tüketici inanç endeksi bir önceki aya göre 6,9 ​​puan artarak 108,3 oldu.

Bu dönemde piyasa beklentilerinin aksine artan tüketici güveninin yüzde 101 pahasına olduğu iddia edildi. Tüketici güveni Kasım ayında 101,4 seviyesindeydi.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi Aralık ayında 8,9 puan artarak 147,2’ye yükseldi. Geleceğe yönelik kısa vadeli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi de bire bir dönemde 5,7 puan artarak 82,4 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board Ekonomik Göstergeler Kıdemli Yöneticisi Lynn Franco, tüketici güveninin Ekim ve Kasım aylarında gerilemesinin ardından Aralık ayında toparlanarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Tüketicilerin ekonomi ve istihdama ilişkin olumlu görüşlerinin artmasıyla mevcut durum ve beklenti endekslerinin iyileştiğine dikkati çeken Franco, Aralık ayında yüzde 6,7 ile enflasyon beklentilerinin Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan düşüşlerin devam ettiğini söyledi. bunda önemli bir itici güç olmuştur. Taşınan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu