Haber

ABD’nin Maui Adası’nda Çıkan Yangında 6 Kişi Hayatını Kaybetti

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki ormanlık alanda çıkan yangınlar nedeniyle ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı ve çok sayıda mülk kullanılamaz hale geldi.

Hawaii’nin Maui Adası’nda üç büyük yangın devam ediyor.

Yetkililer, yerel basına yaptıkları açıklamada, ilk belirlemelere göre yangınlar nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiğini, hastanelerin yangından etkilenenlerle “dolu” olduğunu belirtti.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve sahil güvenlik ekiplerinin alevlerden kaçmak için suya atlayan 2’si çocuk 14 kişiyi kurtardığını bildirdi.

Maui Belediye Başkanı Richard Bissen Jr düzenlediği basın toplantısında, birçok ev ve işyerinin yangınlar nedeniyle tamamen yandığını ve limandaki teknelerin “önemli ölçüde hasar gördüğünü” söyledi. Bissen Jr, Maui’deki hasarın gerçek boyutunu belirlemenin hala zor olduğunu ve ölü sayısındaki artıştan endişe duyduklarını kaydetti.

Eyaletin ABD’li senatörlerinden Brian Schatz da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yangınların yol açtığı yıkımın büyük bölümünün tarihi Lahaina kasabasında meydana geldiğini ve kasabanın “neredeyse tamamen yandığını” söyledi.

Biden, ateş yakmak için orduyu görevlendirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Maui’deki orman yangınlarıyla mücadele emri verdi.

Biden, Sahil Güvenlik ve Donanmanın arama kurtarma çalışmalarına temel oluşturduğunu, Donanmanın ise yangınlarla mücadele için “Kara Şahin” tipi helikopterler sağladığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu