Yaşam

Adana’da hasadı başladı, fiyatlar dibe vurdu! Kilosu resmen 6 lira

Adana’daki karpuz üreticileri, aşırı sıcakların zarar vermesini önlemek için yoğun bir çaba harcıyor.

Karpuz üreticisi Melih Torun, bu yıl 2 bin 300 dönümlük bir alana karpuz ekimi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ancak iklim koşullarının beklenmedik bir şekilde olumsuz etkilediğini belirtti.

Torun, mevsim normallerinden saparak yaşanan aşırı sıcaklar ve ani soğukların bitkiler üzerinde ciddi zararlar oluşturduğunu ifade etti.

“Normalde bu dönemde bu kadar sıcak beklemiyorduk. Geçen haftalarda Türkiye çok soğuktu ve yağmurlar devam ediyordu. Ani sıcaklık artışı ürünlerde ciddi verim kaybına yol açtı” dedi.

Aşırı sıcakların ürünlerde deformasyona yol açtığını belirten Torun, “Ürünlerin üstünde yanıklar oluşuyor, çatlamalar meydana geliyor. Görsel olarak pazarda satıldığında bu karpuzlar tercih edilmiyor. Lekeler zamanla artıyor ve bozulmalar meydana geliyor” dedi.

Fiyatlar düşüyor

Tarlalardaki kayıpların üreticileri endişelendirdiklerini dile getiren Torun, “Normalde hasat zamanı geldiğinde karpuz hasat edilmesi gerekirken, topyekûn hasada girildiği için fiyatlar düştü. Adana’da fiyatlar 10 liradan başladı ve hızlıca düştü. Şu an tarlada fiyat 6 lira civarında. Sıcaklar devam eder ve ürünlerde kayıplar oluşursa fiyatlar daha da düşebilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu