Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi 25 elektrikli araç şarj istasyonu kurdu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte elektrikli araç şarj istasyonu ihtiyacını karşılamak amacıyla farklı noktalarda 25 şarj istasyonu kurdu.

Türkiye’de elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte elektrikli araç şarj istasyonlarına olan ihtiyaç da gündeme geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, elektrikli araç kullanan sürücülere ve sahip olduğu elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonu ağının güçlendirilmesi için çalışma başlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki 10 otoparka 18 şarj istasyonu kuruldu. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli araçlarının şarj ihtiyacını karşılamak üzere belediye bünyesinde 7 şarj istasyonu daha kuruldu. Şarj istasyonları, elektrikli araçların yaygınlaşmasını teşvik ederek fosil yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılmasına ve yakıt tasarrufuna da katkı sağlıyor.

 

AYNI ANDA 34 ARAÇ ŞARJ EDİLEBİLİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki Antalya Etraf Tarım ve Hayvancılık Ticaret Anonim Şirketi’nin (ANÇET) yürüttüğü elektrikli araç şarj istasyonları çalışmaları hakkında bilgi veren Elektrik Mühendisi Esra Seren Serter, 25 şarj noktasında 34 aracın aynı anda hizmet alabileceğini söyledi. Nötr karbon hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında kurulan istasyonlar. Serter, şehir merkezi ve ilçelerde şarj istasyonlarının kurulumunun devam edeceğini belirtti.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARINDA DEĞERLİ BİR ADIM

Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Lokman Atasoy, elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumuyla iklim değişikliğiyle mücadele ve Antalya’nın hava kalitesinin iyileştirilmesi konusunda önemli bir adım attıklarını belirtti. Antalya’nın nüfus yoğunluğuna göre en fazla araç sayısına sahip şehir olduğuna dikkat çeken Lokman Atasoy, “Her iki kişiye bir motorlu taşıtın düştüğü Antalya’da fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonları oldukça yüksek ve hava kirliliği üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Çevre dostu, düşük emisyonlu elektrikli araçların kullanımını arttırmalıyız. İhtiyaç duydukları elektrikli araç şarj istasyonları yaygınlaştıkça kullanımları da artacak. “Bu, hava kalitesinin iyileştirilmesine ve nötr karbon hedefimize önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

 

MALİYETLERDE CİDDİ FARK VAR

Elektrikli araç kullanıcısı Cem İhtimam, şunları söyledi: “Fosil yakıtlarda ciddi bir maliyet var ama elektrikli araçlarla karşılaştırdığımızda ciddi bir fark var. Türkiye’nin birçok yerinde elektrikli araç şarj istasyonları yaygınlaşıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çalışma yapması bizi mutlu ediyor. “Cep telefonu uygulamasıyla aracımızı şarj etmek istediğimiz noktaları belirleyebiliyoruz.”

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OTOPARKLARINDA KULLANIMA HAZIR

Vatandaşların elektrikli araçlarını şarj edebilecekleri noktalar şöyle: “Beach Park orta kısım depo önü, Beach Park batı girişi, Trafo önü mekanik katlı otopark, İsmet İnönü yer altı otoparkı -2. katta, Sarısu mesire alanı yönetim ofisi, trafo önü, Atatürk Parkı, Düden Park Lara, Güllük katlı otopark, Cumhuriyet otoparkı ve Işıklar otoparkı yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu