Haber

AYM’nin HDP kararına Bahçeli’den tepki: Anayasa Mahkemesi şekillenmeli

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli bugün Meclis’te; Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. bahçe, Anayasa Mahkemesinin kararına tepki gösterdi.

“HDP’NİN İSTEKLERİNE GÖRE HAREKET EDİYORLAR”

Bahçeli; Anayasa MahkemesiHDP’ye ödenen Hazine yardımının bloke edilmesi talebi karşısında karara yer olmadığı dünkü kararla ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Geçtiğimiz dönemde, Anayasa Mahkemesi Tasarruf konusunda kapsamlı değerlendirmeler yaptım. Görünen o ki, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Kurul üyeleri bizim söylediklerimizi dikkate almıyor ve Türkiye’den çok HDP’nin istekleri doğrultusunda hareket etmeyi tercih ediyor.

“AYM DEĞERLENDİRİLMELİ”

Bu durumdan kurtulmak için yeni bir anayasa hazırlanmalı ve Anayasa Mahkemesi şekillendirilmelidir. Milli fikir sahibi, vatanını seven bir anlayışla Anayasa Mahkemesi’nin faaliyetlerinin devamıdır.

“ŞİDDETLE KINIYORUM”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi kadar önemli bir kurumdur. Cumhuriyet Başsavcısının uyarılarını dikkate almayan bir Anayasa Mahkemesi, yargının kendisini dikkate almadığı, Cumhuriyetin kurucusu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını dikkate almadığı anlamına gelir. Onları şiddetle kınıyorum. O Kandil kuyruğundan çıkmaları lazım.”

NE OLDU?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere katılmaması nedeniyle ödenen 400 milyon 228 bin liralık Hazine yardımının bloke edilmesini talep etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu karar verdi. AYM, Yargıtay’ın talebini kabul etmedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

catalzeytinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu