Haber

Çeşme’de Suç Gelirlerini Aklama Operasyonunda Tutuklu 6 Kişi

İzmir’in Çeşme ilçesinde suç gelirlerinin aklanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında yüklü miktarda dövizin “sisteme dahil edildiği” değerlendirmesi sonucu gerçekleştirilen operasyonda aralarında gümrük memurlarının da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. sahte belgelerle ülkeye girmiş gibi davranarak”.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatler Şube Müdürlüğü, Çeşme Mali Kabahatler Şube Müdürlüğü ve Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Müdürlüğü ekipleri iş birliğiyle suç gelirlerinin aklanması, kötüye kullanılması faaliyetleri yürütüldü. görevler, resmi belgelerde sahtecilik, rüşvet ve bilgi sistemlerine sızma. Operasyonun 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun ihlalleri kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Operasyon kapsamında, sahte belgelerle usulsüz yollardan ülkeye giriş yaptıkları gösterilerek 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon euro ve 6 milyon 950 bin Danimarka kronunun sisteme dahil edildiği değerlendirildi. Yapılan çalışmalarda tespit edilen şüpheli kişilere karşı 11 Ocak sabah saatlerinde gerçekleştirilen usulsüz paralar toplandı.” “Beyanname dolduran 2 şüpheli ile 4 Gümrük Muhafaza Müdürlüğü görevlisinin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alınırken, 15 Ocak’ta adli makamlara sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuklandı.”

Açıklamada, şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 1 adet geçersiz MİT kimliği, farklı seri numaralı 4 ABD doları, çok sayıda mücevher ve dijital malzeme ele geçirildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu