Ekonomi

Çiğli’de Sağlıklı Atıştırmalık Tesisi Kuruldu

Çiğli Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), kadınları istihdam etmek ve istihdam etmek amacıyla “Sağlıklı Atıştırmalık Tesisi” kuruyor.

Çiğli Belediyesi, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü desteğiyle Kaklıç Mahallesi’nde hayata geçireceği Sağlıklı Atıştırmalık Tesisinde yaşları 18-50 arasında değişen 30 kadına meyve ve sebzelerin dönüşümü konusunda mesleki eğitim verecek. “Freeze Dry” yöntemi ile kurutularak sağlıklı atıştırmalıklara dönüşüyor. Kursiyerlerin yarısı mülteci kadınlar olacak. Projeye katılmak isteyen adaylar 1 Şubat 2023 tarihine kadar 0232 520 6000 (4522) numaralı telefonu arayarak veya Çiğli Belediyesi Prof.Dr. işlem.

GÜMRÜK MÜDÜRÜ: “İSTİHDAMA SON İSTİHDAMA DESTEK”

Projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Lider Gümrükçü, “İklim Değişikliği en dezavantajlı kesimleri etkiledi. Bu durum sağlıklı gıdaya erişimi daha değerli hale getirdi. Bu noktada insanlığın tek bir meyve sebzeyi bile israf etme lüksü yok. Ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle birçok eser maliyetli oluyor.Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü desteğiyle hayata geçireceğimiz ‘Sağlıklı Atıştırmalık Tesisi’ ile yerel israfın önüne geçeceğiz. çiftçinin elinde kalıyor ve katma maliyeti yüksek sağlıklı eserlere dönüştürüyoruz.Ayrıca okullarda çocuklarımıza öğün takviyesi olarak sunacağız.Nazım Hikmet’in dediği gibi ‘Paylaşmasını bilirsek dünya fındığı. hepimize yeter.’

“38 MİLYAR DOLAR HACMİ VAR”

Sağlıklı atıştırmalık sektörü hakkında bilgi veren Gümrükçü, “Sağlıklı atıştırmalıklar dünyada hızla büyüyen bir pazar. 2022 yılında tüm dünyada 38 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Hayata geçirdiğimiz “Sağlıklı Atıştırmalıklar Tesisi” ile birlikte tüm dünyada 38 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) desteğiyle kadınların geliri artırılacak.Flamingo Kadın Kooperatifi ile birlikte işleteceğimiz 600 metrekarelik bu tesis, Kaklıç’ın gelişimine de katkı sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu