Haber

Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı Seçimini kazanarak yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dünya başkanları tebrik etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Erdoğan’ı kazandığı seçimden dolayı kutladı ve artan işbirliğine vurgu yaptı.

Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin “Türkiye ile BM arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmeyi dört gözle beklediği” açıklandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter paylaşımıyla Erdoğan’ı tebrik etti. Stoltenberg, “Birlikte çalışmaya devam etmeyi ve Temmuz’daki NATO Zirvesi’ne hazırlanmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

AB: Stratejik öneme sahip

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Erdoğan’ı tebrik etti. “AB-Türkiye ilişkilerini geliştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyorum” diyen von der Leyen, “Halklarımızın yararı için bu ilişkiyi geliştirmek hem AB hem de Türkiye için stratejik önemdedir.”

AB Konseyi Lideri Charles Michel, Twitter’dan yaptığı açıklamada Erdoğan’ı tebrik ederek, “Önümüzdeki yıllarda AB-Türkiye ilişkilerini derinleştirmek için sizinle yeniden çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Scholz: Ortak sorunlarımızı ileriye taşıyacağız

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da sosyal medya hesabından bir tebrik mesajı yayınladı.

Scholz, “Almanya ve Türkiye yakın ortak ve müttefikler, sosyal ve ekonomik olarak birbirimize güçlü bir şekilde bağlıyız.” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti. Scholz, “Artık ortak sorunlarımızı taze bir güçle ileriye taşıyacağız” dedi.

Biden’ın “ortak küresel zorluklara” vurgusu

Yeniden seçilen Erdoğan’ı tebrik eden bir diğer lider ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden oldu. Biden, Twitter’da “NATO müttefikleri olarak ikili meseleler ve ortak küresel sorunlar üzerinde birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Putin: Açık kanıt

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan’a gönderdiği tebrik mesajında, “Bu seçimlerdeki zaferiniz, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri olarak özverili çalışmalarınızın doğal bir sonucu, hem de Türk halkının sizin bu çabalarınızı desteklediğinin açık bir kanıtıdır” dedi. devlet egemenliğini güçlendirmek ve bağımsız bir dış politika izlemek.” terimini kullandı.

Erdoğan’ın “Rusya ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesine kişisel katkısını” takdir eden Putin, bu “yapıcı ilişkiyi” sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti.

Putin, Akkuyu Nükleer Santrali de dahil olmak üzere Türkiye ile Rusya arasındaki ortak projelere “büyük önem” verdiklerini de ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’da paylaştığı Türkçe mesajda, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük zorluklar var. Avrasya İttifakımızın geleceği olan Avrupa’ya barışın geri dönüşü, Akdeniz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tekrar seçilmesinden dolayı tebriklerimi ilettiğim şahsiyetin üzerine gitmeye devam edeceğim. Devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy de Türkçe tweet attı:

“Cumhurbaşkanı @RTErdogan’ı cumhurbaşkanlığı seçiminde kazandığı zaferden dolayı kutluyorum. Avrupa’nın güvenlik ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimiz yararına stratejik katılımımızın daha da güçlendirilmesini diliyoruz.”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Twitter’dan Erdoğan’ı tebrik ederek, “NATO müttefikleri olarak, ülkelerimiz arasındaki ticaretin geliştirilmesinden güvenlik tehditleriyle mücadeleye kadar güçlü iş birliğinin devam etmesini dört gözle bekliyorum” dedi.

DW,AFP / CO,ET

kamanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu