Yaşam

Gülru Gezer: Türkiye’nin istikrarı bölgeden ayrılamaz

Moderatörlüğünü İlker Koç’un üstlendiği Ensonhaber Gündem Özel YouTube yayınının konuğu eski diplomat Gülru Gezer oldu.

Avrupa’da Kuran’a yönelik saldırılara karşı Türkiye’nin gösterdiği refleksi takdirle karşılayan Gezer, şunları söyledi:

“Türkiye’nin istikrarını bölgenin istikrarından ayıramazsınız”

Ortadoğu’da genel olarak barış rüzgarları esiyor. Hatta Türkiye treni kaçırmamak için İsrail, Mısır ve Körfez ülkeleri ile ilişkileri düzeltmeye çalışıyor. Suriye bu halkanın son parçasıdır.

Depremler de maalesef burada bir etkendi. Depremin ardından Yunanistan, Mısır ve Ermenistan’ın dışişleri bakanları geldi. Bu ziyaretlerin ardından bir normalleşme ve yumuşama sürecine girildi. Gerçekten de bu kadar. Türkiye’nin istikrarını bölgenin istikrarından ayırt edemezsiniz. Yurtta sulh cihanda sulh unsuru çerçevesinde hareket ettiğimizde, Türkiye’nin bölgesinde ve ötesinde iyi ilişkiler içinde olması, Türkiye’nin bekası ve güvenliği açısından olağanüstü değerlidir.

“Ermenistan barışın öneminin farkında”

Ermeni sorununa gelince, Azerbaycan’ın zaferiyle bir gerçek ortaya çıktı. Aslında Paşinyan’ın pragmatik bir başkan olduğunu düşünüyorum. Çünkü içeride Türkiye’ye karşı çok katı ve kökleşmiş, Türkiye karşıtı bir diaspora var. Bu iki faktöre rağmen Paşinyan, Azerbaycan ile barış sağlanması gerektiğini biliyor ve düşünüyor ve hatta son zamanlarda Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu vurgulayan açıklamalar yaptı.

Türkiye, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerle eş zamanlı olarak Ermenistan ile olan ilişkilerini de normalleştiriyor. Orta şerit son zamanlarda çok fazla önem kazandı. Ukrayna savaşıyla birlikte kuzey koridorunun güvenlik zafiyeti, Kafkasya’yı yeniden değerli kıldı. Şu an barış için doğru zaman. Ermenistan da bunun farkında, denize açılmayan bir ülke. Bu nedenle, bu normalleşme sürecini ilerletmek değerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu