Ekonomi

IMF’den temerrüt uyarısı: Ciddi yankıları olur

Uluslararası Para Fonu (IMF)sözcü Julie KozakABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bunun sadece ABD için değil küresel ekonomi için de ciddi yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

Kozack, düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’deki borç limiti krizine ilişkin soruları yanıtlayan Kozack, bu tartışmaların küresel ekonomi için çok zor bir dönemde gerçekleştiğini söyledi.

koza, “ABD’nin temerrüde düşmesinin sadece ABD’ye değil dünya ekonomisine de ciddi yansımaları olacağını düşünüyoruz.” söz konusu.

Sözcü Kozack, tarafları sorunu bir an önce çözmeye ve bir an önce uzlaşmaya davet etti.

Krizin hem ABD hem de küresel ekonomi üzerindeki önemli yansımalarından endişe duyduklarını belirten Kozack, ABD’nin olası bir temerrüde düşmesinin sonuçlarından birinin daha yüksek faiz oranları ve daha geniş bir istikrarsızlık olduğunu vurguladı.

“Yüksek faiz ortamında politika yapıcıların uyanık olması çok önemli”

ABD’deki bölgesel bankaların endişelerine değinen Julie Kozack, ABD’de bazı bankalarda bazı kırılganlıkların net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Kozack, bu durumda düşük faiz döneminden yüksek faiz dönemine geçişin etkili olduğuna işaret ederek, ” Bu geçiş oldukça hızlı gerçekleştiği için ABD başta olmak üzere bazı bankalarda bazı kırılganlıkları ortaya çıkarmıştır.söz konusu.

ABD’deki yetkililerin bankacılık sektöründeki kırılganlıkların giderilmesi için hızlı adımlar attığını ve atılan kararlı adımları memnuniyetle karşıladığını ifade eden Kozack, ” Ancak, bu yeni yüksek faiz ortamında daha örtük güvenlik açıkları ortaya çıkabileceğinden, politika yapıcıların tetikte olması çok önemlidir.dedi.

Tahıl Girişiminin önemi

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin başarısızlığının küresel ekonomi ve gıda güvenliği üzerindeki etkisi sorusu üzerine Kozack, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin küresel ekonomi için değerine vurgu yaptı.

Birçok ülkenin gıda güvensizliği sorunuyla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kozack, gıda güvensizliğinin azaltılmasına yardımcı olmak için mümkün olan tüm önlemlerin alınmasının çok değerli olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu