Ekonomi

İngiltere 2027 yılına kadar hisse senedi ticareti anlaşmasını yarıya indirmeye hazırlanıyor

Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer küresel piyasaların son dönemde attığı adımlara paralel olarak, bir hisse senedi işleminin sonuçlandırılması için gereken süreyi yarı yarıya azaltmayı planlıyor. Birleşik Krallık hükümeti, İngiltere’deki borsaların takas süresini mevcut iki iş gününden bir iş gününe indirmesini öneren bir raporu onayladı.

Bu geçişin, İngiltere’nin küresel finans dünyasında rekabetçi kalmasını sağlamak amacıyla 2027 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ile birlikte, riski azaltmayı ve verimliliği artırmayı amaçlayan bir hamle olarak bu yılın Mayıs ayı sonunda T+1 mutabakat döngüsüne geçmeye hazırlanıyor. Bu değişiklik, Hindistan ve Çin’dekiler de dahil olmak üzere dünya hisse senedi piyasalarının yarısından fazlasını yıl sonuna kadar T+1 veya daha hızlı bir uzlaştırma programına yerleştirecek.

Belirli bir tarih belirlenmemiş olmasına rağmen Avrupa Birliği de T+1’i benimseme niyetini belirtmiştir ve İsviçre’nin de benzer bir geçiş yapması beklenmektedir.

İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve Accelerated Settlement Taskforce tarafından hazırlanan bir rapor, T+1’e geçiş için sektörde bir fikir birliği olduğunu ortaya koydu. Görev Gücü Başkanı Charlie Geffen, T+1’e koordineli bir geçiş için hükümet ve düzenleyici desteğinin önemini vurgulayarak, bunun “önemli bir yatırım” gerektireceğini, ancak aynı zamanda maliyet tasarrufu ve riskin azalmasıyla sonuçlanacağını belirtti.

Geffen, bankalarda ve varlık yöneticilerinde arka ofis otomasyonunu da içerebilecek gerekli operasyonel değişiklikler hakkında bu yılın sonuna kadar rapor verecek teknik bir grup kurulmasını ve sektörün bunu 2025 sonuna kadar tamamlamayı hedeflemesini önerdi.

Danışmanlık firması Accenture, ABD’de geçişi sağlamak için her büyük finans firmasının üç yıl boyunca yılda 30 milyon ila 50 milyon dolar arasında yatırım yapması gerekebileceğini tahmin ediyor. Birleşik Krallık’taki teknik grup, T+1’e zorunlu geçiş için 2027’nin sonundan geç olmamak üzere bir son tarih belirlemekle görevlendirilecek.

İngiltere’nin mali hizmetler bakanı Bim Afolami, hükümetin rapordaki tüm tavsiyeleri kabul ettiğini doğruladı. Şu anda Londra dışında yönetilen 8.8 trilyon sterlinin %42’sini hisse senetleri oluşturuyor ve bunların önemli bir kısmı Kuzey Amerika ve Avrupa hisse senetlerinde bulunuyor.

Raporda ayrıca, T+1’e geçişin hızı konusunda fikir birliğine varmanın zorluğuna da değinildi; bazı sektör üyeleri AB ile uyumu tercih ederken, diğerleri Wall Street ile uyumsuzluğun zaman dilimini en aza indirmeye istekli.

İngiltere, AB ve diğer Avrupa yargı bölgelerinin T+1’e geçişlerini koordine etmeye çalışmaları önerildi. Raporda ayrıca, bugün teknik olarak mümkün olan bir mekanizma olan anında mutabakata ya da T+0’a geçişin daha sonraki bir tarihte değerlendirilmesi olasılığından bahsedildi. Daha hızlı bir mutabakat döngüsüne geçiş, Birleşik Krallık finans sektörünün Brexit sonrasında yönelmekte olduğu bir dizi düzenleyici değişikliğin bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu