Ekonomi

Nomura 4. çeyrekte net kârında büyük artış bildirdi

Japonya’nın en büyük aracı kurum ve yatırım bankası olan Nomura Holdings’in üç aylık net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık sekiz kat artarak önemli bir yükseliş kaydetti. Şirketin Ocak-Mart çeyreğinde net kârı 56,8 milyar yene (363,87 milyon $) yükselerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 7,3 milyar yene kıyasla önemli bir sıçrama kaydetti.

Bu kayda değer kâr artışı, Nomura’nın hem perakende hem de yatırım bankacılığı bölümlerinden elde ettiği gelirin son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla gerçekleşti. Kârdaki keskin artış, potansiyel bir küresel bankacılık krizine ilişkin endişelerin Nomura’nın yatırım bankacılığı sektörünü olumsuz etkilediği bir önceki yıla göre de bir dönüşe işaret ediyor.

Küresel piyasadaki belirsizlikler nedeniyle geçtiğimiz yılın Mayıs ayında kâr hedeflerini düşürmek zorunda kalan Japon firmanın toparlanmasının istikrarlı bir yolda ilerlediği görülüyor. Bu çeyrekteki başarıya katkıda bulunan Japon borsasındaki yükseliş, Nikkei 225 endeksinin rekor seviyeye ulaşmasını sağlayarak Nomura’nın perakende segmentini daha da güçlendirdi. Bu, bir önceki çeyrekte perakende gelirinde zaten güçlü olan performansı takip etmektedir.

Küresel ücret havuzlarındaki gerilemeye rağmen, Nomura’nın hem yerel hem de uluslararası işlemlerden elde ettiği yatırım bankacılığı geliri, veri karşılaştırmalarının yapılabildiği en erken yıl olan 2016/17 mali yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Raporlama sırasında döviz kuru dolar karşısında 156.1000 yen idi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu