Sağlık

Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu yayında

14 Kasım Dünya Diyabet Günü hastalıkla ilgili farkındalık konusunda özel ve değerli bir gün. Her sene tüm dünyada, diyabet farkındalığını artırmak gayesiyle değerli bir fırsat yaratan gün için Milletlerarası Diyabet Federasyonu bu yılın temasını ‘Diyabet Bakımına Erişim’ olarak belirledi. Bu noktada eğitim muhtaçlığı da diyabet idaresini başarılı bir formda yürütmek için gerekli olan bir diğer kıymetli mevzu olarak ortaya çıkıyor.

Tip 1 diyabetin erken teşhisine takviye olmak ve diyabetli çocukların okuldaki hayat kalitelerini yükseltmek gayesiyle T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı, T.C. Sıhhat Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafından Sanofi Türkiye’nin şartsız dayanağı ile hayata geçirilen Okulda Diyabet Programı da 12’nci yılında bu bağlamda manalı bir yeniliğe daha imza attı.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği okulda eğitimler ve kent toplantıları sayesinde diyabet konusunda güçlü bir farkındalık yaratan proje kapsamında, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde, diyabet şuurunu toplumda çok daha geniş kitlelere yaymak üzere Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu hizmete açıldı.

“Ülkemizdeki diyabetli çocukların 23 bini okul çağındaki çocuklar”

Platformla ilgili bilgi veren Okulda Diyabet Programı Koordinatörü, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Kolu Lideri ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, şunları söyledi: “Ülkemizde 18 yaş altında 30.000 dolayında Tip 1 diyabetli çocuk bulunmakta ve bunların en az 23.000’ini okul çağındaki çocuklar oluşturmaktadır. Günümüzde Tip 1 diyabetli çocukların tedavisinde günde 6-10 defa kan şekeri ölçümü ya da sensörle daima glukoz izlemi ve bu bilgilere dayalı olarak günde 4 sefer insülin enjeksiyonu yahut insülin pompa tedavisi kullanılmaktadır. Tip 1 diyabetli çocuklar tedavinin gerekleri yapıldığında olağan ve başarılı bir ömür sürdürebilmektedir. Bunun için çocuk diyabet grupları, aileler ve öğretmenler ortasında iş birliği yapılması gerekmektedir.

Diyabetli çocuklar haftada en az 30 saatlerini okulda geçirmekte ve tedavilerinin kesintisiz sürmesi yanında kendi akranları üzere bütün okul aktivitelerine katılmaları için öğretmenlerinin takviyesine muhtaçlık duymaktadır. Öte yandan günümüzde, öğretmenlerin diyabet tedavisindeki rolü giderek artmaktadır. Öğretmenler, kan şekeri düşüklüğünde ve başka acil durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda eğitim almalıdır.

Ayrıca diyabetli çocukların gerektiğinde orta öğünlerini almaları, insülinlerini yapmaları için kolaylık sağlanmalı, arkadaşları ile uyumlu ve ayrımcılığa uğramadan bir okul hayatı sürmeleri için efor gösterilmelidir.

Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’nun emeli da diyabetli çocukların okulda, konutlarındaki üzere inançlı bir formda vakit geçirmelerini sağlamak, onları desteklemek ve bunun için başta öğretmenler olmak üzere okul çalışanlarını eğitmektir.

Eğitim Platformu ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın uyumunda başta okullarında tip 1 diyabetli çocuk olan okul çalışanı olmak üzere, bütün öğretmenlerin platformun eğitim düzeylerini tamamlayarak eğitim dokümanı almalarını amaçlıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu