Haber

Profesörü “MİT’teniz” diyerek dolandırdılar! 1979 Cumhuriyet Altınıyla 400 Bin Euro Kaybetti

Bursa’da kendilerini MİT mensubu olarak tanıtan 6 kişi, Prof. Dr. Ahmet T.’den 1979 adet Cumhuriyet altını ve 400 bin euro aldı. Şikayet üzerine zanlılar tutuklanırken, altın ve dolarlara ulaşılamadı.

Kocaeli Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra, hastalığı nedeniyle Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde bakıcısıyla yalnız yaşayan Prof. Geçen yıl Ahmet T..’yi arayan bir kişi kendisini MİT mensubu Levent Akçay olarak tanıtarak sicilini belirterek, “Bankalarda köstebek olduğu biliniyor. 6 aydır bunu takip ediyoruz. Sizden rica ederim. Bunları yakalamamıza yardım edin. Bu bir vatandaşlık görevidir” dedi.Prof.Dr.Ahmet T.’den ‘Elbette yardım edeceğim’ sözünü alan sahte MİT üyesi, tüm mal varlığını ihbar etmesi gerektiğini söyledi. Bankalara giderek, “Malvarlığınızda sakladığınız herhangi bir şey ortaya çıkarsa sizi suçlu sayarız” diyerek telefonu kapattı.

Zanlının talimatıyla bankada bulunan 1979 adet Cumhuriyet altını bir çantaya dolduran Prof. Dr. Ahmet T., kendisine gösterilen oyun alanına giderek altın dolu çantayı tanıştığı kişiye verdi. Telefon görüşmelerine devam etmemek ve polise gitmemek için, “Kimseye söyleme operasyon devam ediyor. En ufak bir kusur kabul edilemez. Zanlılar bu kez emekli öğretim görevlisinden banka hesabından 400 bin euro çekip önce fotoğraf göndermesini, ardından parayı parkta bekleyen bir bireye vermesini istedi. Kendilerine söyleneni yapan ve parayı teslim eden MİT mensubu Ahmet T.’yi uydurdu. “Operasyonun sonuna yaklaşıyoruz, madeni paraları ve altınları inceleyeceğiz, sonra size geri vereceğiz. WhatsApp’ınız her zaman açık kalacaktır. Konuşmalarınızı Dinleyeceğiz’emri verdi.

Dolandırıcılık olayı, telefonunda sürekli WhatsApp’ı bekleyen Ahmet T.’nin, kendisi uyurken kardeşlerinin evine girmesi üzerine durumu fark edip polise bildirmesi sonucu ortaya çıktı. Evine gelen polis ekiplerine haber verdikten sonra dolandırıldığını anlayan Prof. Dr. Ahmet T., polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

Şüphelileri yakalamak için çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Bölgedeki güvenlik kameralarını inceleyen gruplar, zanlıların farklı saatlerde İstanbul’dan taksi ve otobüsle geldiklerini tespit etti. Bölgeye giren taksileri inceleyen ekipler, zanlıları tespit ederek Ahmet Laçin (38), akrabası Abdulhakim Laçin (23), İlyas Düger (37), Mehmet Emin Kırboğa (34), Mehmet Sinan Güler (34) ve Funda G. (35) yakalandı. 1979 Cumhuriyet altınına ve 400 bin euroya ulaşamayan ekipler, zanlıları emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk etti. 1’i kadın 6 zanlı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep eden ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar, duruşmalarda öne sürülen suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, son duruşmada tutuklu sanıklardan Funda G.’nin tahliyesine, diğer 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

haber-avcilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu