Haber

YSK Liderinden Açıklama: Seçim takvimi nasıl işleyecek?

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasına ilişkin karara imza attı. Peki seçim takvimi nasıl işleyecek?

YSK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak YSK Başkanı Ahmet Yener, “Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinin tarihi olarak 14 Mayıs 2023 belirlenmiştir. Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turda yapılması halinde seçim tarihi 28 Mayıs 2023 olarak belirlenmiştir”açıklama yaptı.

YSK’nın seçim takvimine 21 Mart’ta başlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı adayları için son başvuru tarihi 26 Mart olacak.

Cumhurbaşkanlığı adayı olan kamu görevlileri ve belediye başkanlarının 16 Mart’a kadar istifa etmesi bekleniyor.

MUHALEFET PARLAMENTO ONAYI KAPISINI KAPATTI

Seçimin öne alınması kararının TBMM’de alınabilmesi için en az 360 milletvekilinin lehte oy kullanması gerekiyor. Cumhur İttifakı’nın ise Meclis’te 334 oyu bulunuyor. Ancak 134 sandalyeli CHP ve 37 sandalyeli Yeter Partisi 6 Nisan’dan sonra seçimleri desteklemeyeceklerini açıkladı. 

ADAYLIK BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 26 MART

21 Mart’ta başlayacak cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları önümüzdeki 5’inci gün sona erecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya bildirmeleri için 26 Mart Pazar akşamına kadar süre verilecek.

Seçmenlerden 100 bin imza talep edecek adaylar da 5 Nisan’da YSK’ya başvuracak. Kesin cumhurbaşkanı aday listesinin nisan ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor.

YSK, ZELZELE BÖLGESİNDE İNCELEME YAPAR

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından seçimlerin ertelenebileceği gündemdeydi. Yüksek Seçim Kurulu, depremden etkilenen illere heyet gönderdi. YSK’nın raporuna göre 11 il için karar verilecek.

KAYNAK: HABER7

dikmenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu