Ekonomi

JPMorgan CEO’su Dimon: “Önümüzde ekonomi için fırtına bulutları var”

JPMorgan TakibiCEO Jamie Dimon, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflas etmesiyle ortaya çıkan bankacılık krizinin resesyon olasılığını artırdığını söyledi.

CNN’e konuşan Dimon, ABD ekonomisinin önünde fırtına bulutlarının olduğunu belirterek, BeslediYüksek ve inatçı tarafından uygulanan sıkılaştırma rejimine ek olarak şişirme Rusya’nın Ukrayna ile savaşının ekonomi için görülmesi gereken en büyük risk olduğunu belirtti. Ancak Dimon, ABD’de beşeri sermayenin düşüşünden umutlu olduğunu da vurguladı.

Dimon da konuşmasında ABD ekonomisinin içinde bulunduğu bankacılık krizini aşamadığını düşündüğünü belirtti. “Bu sorunu çözeceğimize dair umutluyum.”dedi.

Dimon, bu yıl daha fazla bankanın iflas edip etmeyeceğini bilmediğini söyledi ancak yaşananların 2008 mali krizi gibi olmadığını vurguladı.

Federal borç tavanının yükseltilmemesi konusuna da değinen Dimon, temerrüt olmayacağını savundu.

“Ben hayatta olduğum sürece, temerrüde düşmeyeceğiz.”Dimon, Kongre’nin önümüzdeki birkaç ay içinde borç tavanı sorununu aşacağına inandığını söylerken, bir anlaşmaya varılmadan önce daha fazla ekonomik zorluk yaşanabileceğinin altını çizdi.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu